Unstoppable Mind
Welcome to the forum! Join here!

WELCOME to JAPAN AND KOREA FORUM

HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 

parinti vs adolescenti

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
Rox
Fondator
Fondator

Army: Army: : nazzy
Sex Sex : Female
Mesaje Mesaje : 25758
Puncte Puncte : 40071
Reputatie Reputatie : 33
Varsta Varsta : 21
Localizare Localizare : Ατενος, Ελλαδα

PostSubject: parinti vs adolescenti   Wed Aug 05, 2015 10:09 pm

Aici vom discuta despre parinti si tineri, mi pe scurt: conflictul celor doua generatio

●▬▬▬▬▬▬▬▬▬●۞ ۞●▬▬▬▬▬▬▬▬▬●
Back to top Go down
View user profile http://hobbitandlord.4ulike.com/forum
Rika
alien
alien

Mesaje Mesaje : 7562
Puncte Puncte : 18157
Reputatie Reputatie : 2
Varsta Varsta : 16
Localizare Localizare : Curtea de Arges

PostSubject: Re: parinti vs adolescenti   Thu Aug 06, 2015 8:49 am

Pai mama mea are ceva cu visual kei.Pentru ca nu ii place de cei care canta metal japonez ma refer la X Japan,in rest mama mea asculta si kpop.

Back to top Go down
View user profile http://redvelvet.forumz.ro/
Teru.
angel
angel

Mesaje Mesaje : 731
Puncte Puncte : 10186
Reputatie Reputatie : 5
Varsta Varsta : 24

PostSubject: Re: parinti vs adolescenti   Wed Sep 09, 2015 12:09 am

Majoritatea părinţilor nu înţeleg sau nu vor să înţeleagă ce se întâmplă cu copiii lor. Ştiu destule cazuri cu adolescenţi, sau tineri care încă locuiesc cu părinţii şi suferă de depresie sau au o altă orientare sexuală şi părinţii lor nu vor să creadă că ei pot suferi de aşa ceva (mă refer la depresie) şi fără să vrea probabil, îi împing să facă mai rău, în cel mai rău caz sinucidere. Bineînţeles, există şi părinţi care îşi ascultă şi sprijină odraslele în ceea ce fac dar nu cred că majoritatea e aşa. Probabil problema se trage de la perioada în care au fost crescuţi părinţii (cum a fost comunismul la noi) sau mai degrabă la faptul că ei încă nu au ieşit din ea şi sunt închişi la minte.

©tumblr

Back to top Go down
View user profile
Rox
Fondator
Fondator

Army: Army: : nazzy
Mesaje Mesaje : 25758
Puncte Puncte : 40071
Reputatie Reputatie : 33
Varsta Varsta : 21
Localizare Localizare : Ατενος, Ελλαδα

PostSubject: Re: parinti vs adolescenti   Sat Sep 12, 2015 12:27 am

si parintii mei mai au urme de comunism. Acest forum ma ajuta sa ma eliberez de una alta si sa imi fac prieteni, desigur, am si prieteni in viata reala cu care ma inteleg foarte bine.

●▬▬▬▬▬▬▬▬▬●۞ ۞●▬▬▬▬▬▬▬▬▬●
Back to top Go down
View user profile http://hobbitandlord.4ulike.com/forum
Keiko.
alien
alien

Mesaje Mesaje : 3679
Puncte Puncte : 13426
Varsta Varsta : 17
Localizare Localizare : on my way~

PostSubject: Re: parinti vs adolescenti   Sat Sep 12, 2015 12:57 am

Eu una aveam o relatie foarte buna cu parintii mei cand eram mai mica. Le puteam spune gen orice si o si faceam. Baza mai mare o aveam la tata pentru ca el era, nu stiu cum, diferit de mama si de restul tatilor prietenilor mei. El era mai bland, intelegator, calm. Imi facea si inca-mi face placere sa vorbesc cu el, mereu aflu cate ceva interesant de la el. A citit mult cat a fost tanar si ii plac si aceleasi teme ca si mie ( geografie, istorie ) asa ca-l rugam mereu la masa, dupa ce termina de mancat sa-mi povesteasca fel de fel de lucruri din ceea ce stie el. De cand a plecat el s-au cam schimbat lucrurile. Relatia cu mama cat si cu fratele meu mai mare s-a cam racit. Probabil asta e in mare parte din cauza ca am mai crescut si am inceput sa inteleg ca mama si tata nu au mereu dreptate. Bine, poate ca ei nu o fac pentru ca imi vor mie raul dar asta e, sunt si ei oameni si gresesc. Apoi mama a inceput sa aiba cate-o problema cu toti prietenii mei. Mereu avea cate ceva de comentat si pe mine asta ma enerva. I-am spus ca pe ea n-ar trebui sa o preocupe prietenii mei pentru ca stie foarte bine ca eu nu ma las schimbata de anturaj si ca nu as sta cu persoane care ma influenteaza negativ. Faza e ca eu avea dreptate, si inca am. Mai folosea si cuvinte gen "vagaboanta" care mie nu mi se pare ca ar trebui sa exista in vocabularul unui om normal, si folosea prea usor cuvantul asta. Adica mi-a facut prietena asa doar pentru ca parintii ei ii lasau mult mai multa libertate decat ea mi-o lasa mie. Ok, trecem peste asta. De fiecare data cand ea imi spune ceva se asteapta ca eu sa-i raspund " Ok, am inteles, am sa fac asta. " sau " Da mama, sunt in totalitate de acord cu tine. " si asta nu-i genul meu. Avem 2 personalitati total diferite, nu te poti astepta sa avem aceleasi reactii, idei sau pareri. Un alt lucru care ma deranjeaza tare rau e fapul ca ea nu stie ce e aia intimitate. Nu cred ca i-ar conveni ca cineva sa-i ieie telefonul pe ascuns si sa cotrobaieasca prin mesaje, poze etc. Prima oara i-am zis ca n-are ce sa vada interesant dar apoi mi-am pus parola. Si a crezut imediata ca vai Doamne am ascuns vreun secret de stat. Dupa toate astea ea nici macar "tupeul" sa recunoasca ca " Da, ti-am umblat pe telefon fara voia ta " nu-l are, si asta ma irita la culme. E genul de om care te streseaza la creieri si de vfiecare data cand ridic tonul la ea vine replica din scenariu : " Ce tipi asa?! Crezi ca eu asa ma comportam cu mama mea?! Inca n-ai invatat ce-i ala respect?! ", si eu as vrea sa-i spun : " Da, pai mamaia nu cred ca facea cum faci tu cu mine + ca tu trebuia sa ma inveti ce-i ala respect asa ca daca consideri ca asta e ceva necunoscut pentru mine atunci e vina ta. " dar asta n-ar face decat sa inrautateasca situatia asa ca mai bine tac.
Ma rog, faza-i ca cu mama am o "problema" ( sau mai bine zis ea are una ) dar cand vine vorba de tata... cei mai buni prieteni forever.
* stiu ca nimeni nu s-a obosit sa-mi citeasca romanul, plictisitor si plin de informatii care nu intereseaza pe nimeni dar mie mi-a facut bine sa-l scriu asa ca... Smile eh, si scuze pentru posibilele greseli. *

Back to top Go down
View user profile
Teru.
angel
angel

Mesaje Mesaje : 731
Puncte Puncte : 10186
Varsta Varsta : 24

PostSubject: Re: parinti vs adolescenti   Sat Sep 12, 2015 3:17 pm

Keiko, eu încă am probleme cu intimitatea cu mama mai ales. Dar nu îmi umblă prin telefon (nu ştie să umble, d-aia hahah). Dar e bine că tu te poţi înţelege cu măcar un părinte. La mine e puţin altfel. Mă pot înţelege cu amândoi dar pe anumite planuri. Trebuie să ştiu cum să îi iau, numai ca să îi fac să înţeleagă ce îmi doresc să fac. Nici până la vârsta asta nu se lasă să îmi controleze viaţa şi eu urăsc să fiu controlată. Bineînţeles, mă înţeleg bine cu ei, ne mai certăm din diferite motive dar ei îmi acceptă prietenii dar nu îmi acceptă viaţa pe care vreau să o am sau mă rog, independenţa. Vor să mă ţină legată de familie, lucru ce nu îmi doresc mai ales că majoritatea sunt încuiaţi la minte (ca şi părinţii mei de altfel)
Dar sincer, mama nu se referă la prietenele mele cu termenii de "vagaboantă". Eu mai fac asta, dar în glumă, evident. În rest suntem okay.
Oricum, părinţii (sau mă rog, majoritatea) nu cred că realizează vreodată că copiii lor au crescut şi bine, ştiu că tot timpul trebuie să aibă griijă de noi and stuff dar ei nu înţeleg că poate fi sufocantă toată treaba asta şi în loc să ne apropie de ei, mai mult ne îndepărtează

©tumblr

Back to top Go down
View user profile
The author of this message was banned from the forum - See the message
Sponsored content

PostSubject: Re: parinti vs adolescenti   

Back to top Go down

parinti vs adolescenti
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-